ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը հայտարարել է, որ Ուկրաինայում ցանկացած խաղաղության գործընթաց կազդի եվրոպական անվտանգության վրա:
«Խաղաղության գործընթացում Ուկրաինայի մասին, բայց չկա նաև Եվրոպայի մասին: Ցանկացած խաղաղության գործընթաց կազդի նաև եվրոպական անվտանգության վրա», - ասել է նա իսպանական Mundo թերթին տված հարցազրույցում:
Ավելի վաղ Սաուդյան Արաբիայում հանդիպում էր կայացել ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների միջև։ Վլադիմիր Զելենսկու գրասենյակը բանակցություններից հետո հրապարակել է Կիևի և Վաշինգտոնի համատեղ հայտարարությունը, որում նշվում է, որ Կիևը պատրաստ է 30-օրյա հրադադարի մասին ԱՄՆ առաջարկին, որը կարող է երկարաձգվել կողմերի համաձայնությամբ։ Փաստաթղթում նշվում է նաև, որ ԱՄՆ-ն անմիջապես կվերացնի հետախուզական տվյալների փոխանակման դադարը և կվերսկսի ռազմական մատակարարումները Ուկրաինային։